עמוד ראשי

מתוך poetrans
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


ברוכים הבאים לפואטרנס - האינדקס לתרגומי שירה. כאן אפשר לברר אם שיר מסוים תורגם לעברית, ואם כן - איפה אפשר למצוא אותו. מטרת האינדקס היא לרכז באופן דיגיטלי את תוכן העניינים של כל ספרי השירה המתורגמת שיצאו בעברית.

מי צריך אינדקס לתרגומי שירה? קהל היעד המיידי של האינדקס הוא מתרגמי הפרוזה והכתוביות - כשמתרגמים תוכן המצטט שירה, מקובל להשתמש בתרגום קיים של השיר המצוטט. כדי למצוא את התרגום, צריך לחפש באינטרנט ובספריות או לשאול מתרגמים ומומחים אחרים. מטרתו של האינדקס היא לעזור בתהליך הזה.

למה להשתמש בתרגום קיים? לשיר בשפת המקור יש תפקיד תרבותי מסוים, ולציטוט ממנו יש אפקט מסוים. אם יש לשיר תרגום מוכר, התפקיד התרבותי שלו דומה, וכדאי להשתמש דווקא בו כדי להשיג אפקט דומה בציטוט. אפילו אם התרגום אינו מוכר, כשאנחנו משתמשים בתרגום קיים אנחנו מכבדים את המתרגם, מרוויחים מעומק ההיכרות שלו עם המשורר והתקופה ומכירים בכך שתרגום שירה הוא תחום התמחות ייחודי.

אבל אפשר פשוט לחפש באתרי הספריות, לא? היתרון העיקרי של האינדקס על פני הקטלוגים המקוונים של הספריות הוא באנתולוגיות. כאן מפרטים את תוכן העניינים, עם כל המשוררים וכל המתרגמים.

אבל יש הכול באינטרנט, לא? לא.

האם השימוש באינדקס כרוך בתשלום? לא. האינדקס חופשי לשימושו של כל אדם, לרבות שימוש מסחרי. אנחנו בכל זאת מבקשים שתציינו את האתר כמקור אם תיעזרו בו, ותסייעו לנו לפרסם אותו. אתם מוזמנים גם לעשות לייק לדף הפייסבוק של הפרויקט, המכיל תמונות של "אוצרות" מתוך הפרויקט ומידע נוסף.

אין כאן הפרה של זכויות יוצרים? האינדקס מכיל נתונים על משוררים, על שיריהם שתורגמו לעברית ועל המתרגמים. את השירים עצמם אסור להקליד בגלל זכויות יוצרים, אבל את שמותיהם ומיקומם אנחנו מניחים שמותר, במסגרת מה שמכונה "שימוש הוגן".

מי עומד מאחורי הפרויקט? עופרה הוד וויקטור פליקשטיין, בהתנדבות. ניתן להצטרף כמתנדב לפרויקט, להצביע על חוסרים או להקליד. פרטים נוספים בשער הקהילה.

Tau library arabic.JPG

איך מנווטים באינדקס? ספרי השירה המתורגמת הם לבו של הפרויקט, ולכל אחד מהם מוקדש דף. בכל דף מוצגים השער ותוכן העניינים של הספר בפורמט דיגיטלי המאפשר חיפוש. הנה קישור לסרטון המדגים חיפוש של שיר.

נכללים בפרויקט גם כתבי עת, עיתונים ואתרי אינטרנט המפרסמים שירים מתורגמים.

גם לכל משורר ולכל מתרגם מוקדש דף. הדף מוביל לרשימת כל הספרים שבהם מופיע שם המשורר או המתרגם, ולוויקיפדיה, למי שמעוניין ללמוד עוד.

ואם לא מוצאים? לפני שמתייאשים, כדאי לחפש גם באינדקסים אחרים.